Banka Hesaplarında IBAN Uygulaması

Menü

 • IBAN nedir?

  IBAN (International Bank Account Number) Uluslararası Banka Hesap Numarasının kısaltmasıdır. Mevcut müşteri hesaplarının yerine kullanılacak olan IBAN, para transferlerinin hızlı, hatasız ve az maliyetle gerçekleştirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

  Bugün Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra birçok ülkede de IBAN kullanılmaktadır.

 • IBAN kullanımı ne fayda sağlıyor?

  IBAN ile hesap numaraları belli bir standarda göre düzenlendiğinden ve bankalarca matematiksel olarak kontrol edilmesi zorunlu olduğundan para transferlerindeki hatalar en aza indirilmektedir.

 • Türkiye'de IBAN kullanımı konusunda bir düzenleme mevcut mu?

  2008/6 Sayılı Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tebliği 10.10.2008 tarih, 27020 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

 • IBAN numarası nasıl kullanılacak?

  Her banka, müşterisinin mevcut hesabı için IBAN numarası üretir ve bu numarayı müşterisine bildirir.
  Parayı alacak olan kişi (ALICI) kendi hesap numarasına ait IBAN numarasını parayı gönderecek olan kişiye (GÖNDERİCİ) bildirir.

  Gönderici, alıcının IBAN numarasını kendi bankasına bildirir ve para transferi emrini verir.

  Göndericinin bankası, bu IBAN numarasını doğrular ve alıcının IBAN numarasına para transferini gerçekleştirir.

 • IBAN numaramı nasıl öğrenebilirim?

  Mevcut hesap numaralarının yerine kullanılacak olan IBAN numaranızı hesabınızın bulunduğu banka şubesinden veya bankaların internet sitelerinden temin edebilirsiniz.

  Internet şubesinde, vadesiz TL hesabı karşısında yer alan IBAN numaranızı, Bana Özel/Hesaplarım sayfanızdaki "Banka hesabı tanımla/güncelle" linkinden GittiGidiyor hesabınıza tanımlamalısınız.

 • Türkiye'de IBAN numarası yapısı nasıldır?

  Türkiye'de bankalar tarafından müşterilere verilecek olan IBAN, yalnızca bir hesabı işaret eder ve 26 sayısal/alfabetik karakterden oluşur. IBAN Türkiye formatı ayrıca ülkelerin IBAN formatlarını tescile yetkili kuruluş olan SWIFT'in internet sitesinde de (www.swift.com) yer almaktadır.

 • IBAN numaram kabul edilmiyor, ne yapmalıyım?

  Banka hesap numaranızın başına bankanızın şube kodunu yazdıysanız, hesap numaranızla IBAN numaranız uyuşmaz ve IBAN numaranız sistem tarafından kabul edilmez. Hesap numaranızın başına yazdığınız şube kodunu silerseniz IBAN numaranız sistem tarafından kabul edilecektir.

Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?

EVET HAYIR
Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!

Sizden gelen yorumlarla Yardım sayfalarımızı geliştiriyoruz.
350 karakter kaldı.Bu sayfanın size neden yardımcı olmadığını yazın:
Bu alana yazacağınız görüşlerinizi değerlendirecek ve yardım sayfalarımızı geliştirmek üzere kullanacağız. Müşteri Hizmetleri'na tıklayarak müşteri hizmetlerimize de ulaşabilirsiniz.

Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!

Sizden gelen yorumlarla Yardım sayfalarımızı geliştiriyoruz.
X