Satıcılar için İade Süreci - Cayma Hakkı

Menü

Satıcılar için İade Süreci ve Cayma HakkıCayma hakkı nedir?

Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun gereğince, alıcıların teslimat tarihinde itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak, sebep göstermeden ve "kargo ücreti ödemeden" ürünleri iade etme hakları vardır. Cayma hakkının kullanılması GittiGidiyor'a özel bir durum değildir.


Cayma hakkı nasıl kullanılır?

Cayma hakkının kullanabilmesi için teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde alıcının, cayma hakkını kullanarak ürünü iade etmek istediğini satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Satıcı, alıcının talebini aldıktan sonra en geç 10 (on) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedelini alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin iade etmekle ve iade kargo ücretini ödemekle yükümlüdür.

Sıfır Risk Sistemi içerisinde ürün bedeli satıcıya aktarılmış olsa bile, cayma hakkı gereğince alıcı ürünü iade edip parasını iade alma hakkına sahiptir.


Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler aşağıdaki gibidir:


  • Alıcının isteği ile kişiye özel olarak üretilen veya üzerinden değişiklik ya da ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler.


  • Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak sürekli değişen ziynet, külçe altın gibi ürünler.


  • Sağlık ve hijyen açısından iadeye uygun olmayan ürünler; (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu; ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)


  • Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.). Basılı ürünler (Kitap, dergi vb.). Yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri.


  • Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler.
Cayma hakkının kullanımıyla ilgili bilmeniz gerekenler:

Alıcı, cayma hakkını kullanabilmesi için, teslimat tarihinden itibaren 14 gün içerisinde cayma hakkını kullanarak ürünü iade etmek istediğini satıcıya bildirmelidir. Ürün iade edilirken, ürünün teslimi ile birlikte gönderilen faturanın da iade edilmesi gerekmektedir.

Cayma hakkı kapsamına girmeyen ürünleri iyi bilmelisiniz. Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünleri lütfen inceleyiniz.

Ürün, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanıldığı takdirde, üründe meydana gelen değişiklik ve bozulmalar cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ürünün değerinin azalması durumunda veya üründe iadeyi imkansız kılan bir kusurun oluşması halinde, zararınızı tazmin etmek için alıcı hakkınızda yasal işlem başlatabilirsiniz.


İade kargo ücreti kime aittir?

Sıfır Risk gereği ve cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde iade kargo ücreti satıcılara aittir. Alıcılar ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi alıcıların kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakkı vardır. Satışlarınızı bu kuralı dikkate alarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu nedenle, iade oranlarınızı düşürmeniz çok önemlidir.

Alıcı, ürünü kullansa bile iade edebilir mi?

Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışıla geldiği gibi kullanılması cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz.


Ürünüme zarar verilirse alıcı cayma hakkını kullanıp ürünü iade edebilir mi?

Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkansız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadenin imkansızlaşması alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa, alıcının, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcıya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, satıcı zararını tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir.


Sıfır Risk gereği alıcının ürünü iade etmesi için ne kadar süresi var?

Sıfır Risk Sistemi içerisinde alıcı, iade sürecini başlattıktan sonra 72 saat içerisinde ürünü iade etmelidir. Bu süre içerisinde ürün iade edilmezse, GittiGidiyor tarafından alıcıya ürünü iade etmesi gerektiğine dair bir mesaj gönderilir. Mesajımızın ardından 24 saat içeresinde alıcı ürünü iade etmezse veya Müşteri Hizmetleri'ne bilgi vermezse ürün GittiGidiyor tarafından onaylanır.

Ürün onaylansa bile, cayma hakkı kapsamında teslimat tarihinden sonra 14 gün içinde alıcının, sebep belirtmeden, kargo ücreti ödemeden ürünü iade etme hakkı vardır.


Alıcı ürünü iade etti ne yapmam gerekiyor?

Alıcı ürünü iade ettikten sonra ürünü teslim alıp işlemi sonuçlandırmanız için 3 iş günü süreniz olacaktır. Ürünü teslim aldığınızda Bana Özel sayfanızdaki "İade ürünü teslim aldım" linki üzerinden işlemi sonlandırabilirsiniz.

3 iş günü sonunda Bana Özel sayfanızdan işlemi sonlandırmazsanız, GittiGidiyor tarafından size "iade onay hatırlatma" mesajı gönderilir. Onay hatırlatma mesajını aldığınızda ürün halen size ulaşmadıysa onay sürenizin uzatılması için İade Merkezi sayfanızdan bilgi verebilirsiniz.


Ürünü teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

İade edilen ürün size ulaştığında, kargo paketini mutlaka kontrol edin. Kargoda bir hasar tespit ederseniz kargo görevlisine zabıt tutturun. Kargo görevlileri hasarlı kargolar için zabıt tutmakla yükümlüdür.

Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?

EVET HAYIR
Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!

Sizden gelen yorumlarla Yardım sayfalarımızı geliştiriyoruz.
350 karakter kaldı.Bu sayfanın size neden yardımcı olmadığını yazın:
Bu alana yazacağınız görüşlerinizi değerlendirecek ve yardım sayfalarımızı geliştirmek üzere kullanacağız. Müşteri Hizmetleri'na tıklayarak müşteri hizmetlerimize de ulaşabilirsiniz.

Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!

Sizden gelen yorumlarla Yardım sayfalarımızı geliştiriyoruz.
X