Satışlarınızı Artırın, İadeleri Azaltın

Menü
10 Adımda Satışlarınızı Artırın, İadeleri Azaltın!

Satışlarınızı artırmak, daha çok alıcı tarafından tercih edilmek ve ürünlerinizin iade edilme ihtimalini azaltmak sizin elinizde. İster yeni ister tecrübeli bir satıcı olun, size sunacağımız ipuçlarını takip ederek başarıyla sonuçlanan satışlar gerçekleştirebilirsiniz.


1. Alıcıların güvenini kazanın.

Başarılı ve popüler bir satıcı olmanın en önemli kuralı alıcıların memnuniyetini sağlamak ve onların güvenini kazanmaktadır. Satış öncesi ve sonrası alıcıların isteklerini dikkate alarak onlara yardımcı olmanız hem sizin yükümlülüğünüz hem de sizi başarıya götürecek en önemli unsurdur.

2. Etkili bir başlık oluşturun. Ürün açıklamanız da kısa ve anlaşılır olsun.

 • Alıcılar önce başlığınızı görerek listeleme sayfanıza gelirler. Bu yüzden etkili ve anlaşılır bir başlık yazmalısınız. Ürünün markasını ve temel özelliklerini mutlaka belirtin. Ürünün en çarpıcı özelliğini vurgulayın. Alıcıların ürününüzü ararken en çok tercih edebileceği kelimeleri kullanmaya çalışın. • Ürün açıklamanızda ise ürün bilgilerini sade ve anlaşılır bir dilde yazmaya özen gösterin. Ürünün modelini, durumunu, aksesuarlarını maddeler halinde yazın. Maddeler halinde yazmanız okunmayı kolaylaştıracaktır. Satış öncesi ve sonrası alıcılara yardımcı olacağınızı belirtin. Üründe bir kusur, eksik varsa iadeleri önlemek için ürün açıklamanızda bunları mutlaka belirtin. • Ürünle ilgili olmayan, gereksiz detaylara yer vermeyin. Açıklamanız uzadıkça alıcıların ilgisi de azalacak ve sayfayı terk etmelerine neden olacaktır. • 3. Satış formundaki ürün özelliklerini eksiksiz doldurun.

  Listeleme yaparken satış formunda yer alan "ürün özellikleri" bölümünü doldurursanız alıcılar, arama sonuçlarında sizin ürünlerinize daha kolay ulaşırlar. Mutlaka ürününüzün markasını, modelini, garanti süresini vb detaylarını belirtin.

  4. Seçenekli ürün satışını deneyin.

  Tek bir ürünün farklı çeşitlerini (renk, boy, beden, numara vb.) satıyorsanız mutlaka "seçenekli ürün satışı" özelliğini kullanın. Çünkü çok daha pratik ve ekonomik. Ürün özellikleri seçimiyle ilgili bilgi almak için tıklayın.

  5. Alıcılarla iletişim kurun, onlara yardımcı olun.

  • Alıcıların ürün ve kargo süreciyle ilgili sorduğu sorulara kısa süre içinde yanıt verin. Mesajlarınızda çözüm odaklı olun.  • Satış öncesinde ve sonrasında kendilerine destek olacağınızı vurgulayın. O an için sorunu çözemiyor olsanız dahi alıcılarla ilgilenmeniz, onların güvenini kazanmanızı sağlayacaktır. Ürününüzden memnun kalmayan bir alıcı dahi, olumlu yaklaşımınız sayesinde ürünü iade etmekten vazgeçebilir.  • Alıcıların ürün veya fiyat hakkındaki yorumlarına karşı olumsuz tepki vermeyin. Anlayışlı tavrınızla, ön yargılı bir alıcıyı bile ürününüzü almaya ikna edebilirsiniz.  • Satış öncesi alıcılarınızın ihtiyaçlarını öğrenin. Ürününüz alıcının ihtiyaçlarına cevap vermiyorsa bunu ona söyleyin. Stoklarınızda alıcının ihtiyaçlarına uygun bir ürün varsa, farklı model ve marka olsa dahi tavsiyede bulunun. Satış yapmak için, alıcıya işine yaramayacak bir ürün satmanız, ürününüzün iade edilmesine veya profilinizde olumsuz bir puana sebep olacaktır.  • İletişiminizde hızlı olun. Bunu sağlamak için önceden hazırladığınız mesajları kullanabilirsiniz.  • Alıcı ürününüze ödeme yapınca ona bir teşekkür mesajı gönderin. Örneğin "Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürününüz 3 iş günü içinde kargoya verilecektir. Yardım almak istediğiniz her konuda bize ulaşabilirsiniz." Kibar ve özenli yaklaşımınızla uzun vadede birçok alıcının ilk tercihi olacaksınız.  • 6. Size sık sorulan soru ve cevapları önceden belirleyin.

   Alıcıların, merak ettiği konuları öğrenmeleri satın almaya karar verme sürecinde çok önemlidir. Ürün, kargo süreci ve iadeyle ilgili size sorulan sık soruları önceden belirleyin ve bu soruları Satıcıya Sorulan Sorular bölümüne ekleyin. Bu bölüm sayesinde alıcılara hızlı bilgi verme ve ürün açıklamlarını sadeleştirme şansına sahipsiniz. Ayrıca, bu bölümü kullanarak mesaj yoluyla size gelen soru sayısını da azaltabilirsiniz.

   7. Ürüne ait, kendi çektiğiniz fotoğrafları kullanın.

   Alıcılar, ürünün temsili fotoğrafını değil gerçek fotoğrafını görmek isteyecektir. Bu yüzden ürünün farklı açılardan çekilmiş, her detayını gösteren fotoğraflarını kullanın. Fotoğrafların aydınlık ve net olmasına özen gösterin. Fotoğraf işleme programlarında fotoğrafın ışığına ve rengine müdahale ederek ürünü olduğundan farklı göstermeyin. Bu alıcıları şaşırtabilir ve kendilerine farklı bir ürün geldiğini düşünerek iade etmek isteyebilirler.

   8. Kargo teslimat süresini ve ücretini ürün açıklamanızda belirtin.

   Kargo teslimat süresini ve ücretini ürün açıklamanızda belirtin. Ürün sayfasına hangi kargo firmasıyla gönderim yapacağınızı, teslimat süresini, tahmini kargo ücretini yazın. (Teslimat süresi ve ücretle ilgili bilgiyi kargo şirketlerinden öğrenebilirsiniz.)

   9. Ürünü hızlı kargolayın, artı puan kazanın.

   • Söz verdiğiniz sürede ürünün alıcıya ulaşmasını sağlayın. Daha hızlı gönderme imkanınız varsa ürünü hemen kargolayın. Hızlı teslimat size artı puan kazandıracaktır.   • Teslimatın gecikmesi durumunda alıcı ürünü almaktan vazgeçebilir. Kargo şirketinden kaynaklı bir sorun yaşanırsa mutlaka alıcıya bilgi verin. Sorunu kısa sürede çözeceğinizi kendisine bildirin. Alıcıyla ilgilenmeniz, teslimat gecikse bile, alıcının memnuniyetini sağlayacaktır.   • 10. Ürün sayfasında alıcıya iade hakkının olduğunu söyleyin.

    • Sıfır Risk Sistemi gereği, alıcıların satın aldıkları ürünleri "kargo ücreti ödemeden" iade etme hakları vardır. (cayma hakkı)    • Ürün sayfasında, ürünü iade almayacağınıza dair bir bilgi kesinlikle vermeyin. Çünkü bu açıklamanızın Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun gereğince bir geçerliliği olmayacaktır. Ayrıca bu durum güvenilirliğinizi azaltacaktır.    • Teslimat sonrası alıcı, ürünle ilgili size şikayetlerini bildirirse kendisine olumsuz tepki göstermeyin. Sorunu çözmek için yardımcı olun. Alıcı, ürünü kullanamadığı için sorun yaşamış olabilir. Alıcıyla ilgilenmeniz sorunun çözümünü sağlayacaktır.    • Alıcı, ürünü iade etmeye karar verirse kendisine yardımcı olun. İade süreci hakkında bilgisi yoksa onu yardım sayfalarımıza yönlendirin. Unutmayın, ürününüz iade edilse bile memnun ettiğiniz bir alıcıdan alacağınız olumlu puan ve yorum, ürün ve profil sayfanızı ziyaret eden birçok alıcının size güven duymasını sağlayacaktır.    • İade süreci ve Cayma Hakkı

     Başarılı satıcı olmanın ipuçları hakkında Satıcı Bilgi Merkezi'ninden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?

EVET HAYIR
Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!

Sizden gelen yorumlarla Yardım sayfalarımızı geliştiriyoruz.
350 karakter kaldı.Bu sayfanın size neden yardımcı olmadığını yazın:
Bu alana yazacağınız görüşlerinizi değerlendirecek ve yardım sayfalarımızı geliştirmek üzere kullanacağız. Müşteri Hizmetleri'na tıklayarak müşteri hizmetlerimize de ulaşabilirsiniz.

Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!

Sizden gelen yorumlarla Yardım sayfalarımızı geliştiriyoruz.
X