Listeleme Kuralları

Menü
GittiGidiyor'un güvenle ve keyifle alışveriş yapılan bir platform olarak kalabilmesi için aşağıda belirtilen Listeleme Kuralları'na dikkat etmelisiniz. Genel kurallarla ilgili Kullanıcı Sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.

GittiGidiyor'un kurallarını ihlal eden listelemelerin sonucunda, "uyarılabilirsiniz, kuralları ihlal eden tüm listelemeleriniz bitirilebilir, kural ihlallerinin devamı halinde ise üyeliğiniz iptal edilebilir."

Önemli: Ürününüzü GittiGidiyor'da listelemeden önce Yasaklı ürünler bölümünü incelemelisiniz.

 • Ürün seçmeli listeleme

  Bir ürün sayfasında, sadece satışa çıkarılan o ürünün tanıtımı ve satışı yapılabilir. Bunun yanı sıra başka ürün seçenekleri de sunularak tanıtım ve satış girişimi yapılamaz.

 • Dolaylı satış listelemeleri

  Satıcı, listelediği ürünü GittiGidiyor harici başka bir kanaldan satmak için bilgi (kendi web adresini, fiziksel dükkan adresini, e-posta adresini, telefon numarasını, icq, skype veya messenger irtibat bilgilerini v.s.) satmak için bilgi veremez. Satıcı ürün açıklamalarında kapıda ödeme seçeneği sunamaz. Kullanıcılar arasındaki iletişim ve ticaret GittiGidiyor üzerinden gerçekleştirilir. Yukarıda sıralanan araçların ve bilgilerin ürün açıklamalarında yer alması yasaktır.

 • Ürün arıyorum ilanları

  GittiGidiyor'da alıcılar veya satıcılar, aradıkları bir ürünü ilan etmek veya ellerinde bulunan bir ürünü takas yapmak için listeleme yapamazlar.

 • Aynı tip ürün listelemeleriyle kategorilerde kümelenme yapmak

  Tüm özellikleri aynı olan ve dolayısıyla çoklu satışı yapılabilecek nitelikteki bir ürünün, tekil satış olarak 10 adetten fazla sayıda listelenmesi yasaktır.

  Örneğin; Elinde 100 adet aynı kulaklıktan olan bir satıcının, bu ürünü çoklu satış açarak tek bir ürün sayfasında 100 adet olarak listelemesi gerekir. Her kulaklık için ayrı ayrı ve art arda listeleme yapamaz.

  Yapılan bu tür satış girişimleri, GittiGidiyor tarafından tek bir listelemeye indirilebilir (çoklu satış haline çevrilebilir) veya tüm satışları iptal edebilir.

 • Ürünle ilgisi olmayan kelimeler kullanmak

  Satıcıların, sadece ürünlerine dikkat çekmek, kelime arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmek için sattıkları ürünle ilgisi olmayan kelimelerle, marka veya model isimleri kullanması, yanıltıcı bilgiler vermesi yasaktır.

 • Ürün açıklamalarında uygun olmayan içeriklere yer verilmesi

  Ürünlere ilişkin reklam ve ilanlarda, ürünleri almak isteyen kullanıcıları yanıltıcı, aldatıcı, yanlış, eksik ve kamu sağlığını bozucu nitelikte bilgiler içermesi ve özellikle hastalık olarak kabul edilen ve tedavi edilmesi gereken rahatsızlıkları önlediği, tedavi ettiği yada tedavisine yardımcı olduğu, hastalıkları iyileştirdiği, ağrı giderdiği ve/veya ilaç niteliğinde olduğu şeklindeki beyanlara yer verilmesi yasaktır.

  Yine, takviye edici gıda veya kozmetik ürün adı altında kilo vermeye veya kilo aldırmaya yardımcı olduğu, yağ yaktığı, saç çıkarttığı veya zeka ve beyin geliştirdiği şeklinde veya buna benzer tedavi etkinliği kanıtlanmamış methodların açıklandığı beyanlara yer verilmesi yasakttır. Örneğin, gıda takviyesi niteliğinde bir ürünün ağrıyı giderir veya kilo vermeye yardımcı olur gibi ibarelerin ürün listeleme sayfasında kullanılmaması gerekir.

 • Hatalı kategoride listeleme

  GittiGidiyor'da her ürün için uygun bir kategori bulunmayabilir. Ancak, ürünün en uygun kategoride listelenmesi zorunludur. Satıcı, satışa arz ettiği Ürün'ü/ürünler'i gerek Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ve bu Kanun uyarınca düzenlenen Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik hükümlerine gerekse 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun veya diğer ilgili mevzuat hükümlerini dikkate alarak uygun ve doğru kategoride listelemekle ve ürünle ilgisi olmayan kelimeleri kullanmamakla yükümlüdür.

  Satıcı'nın, gerek Kullanıcı Sözleşmesi'ne gerek Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ve bu Kanun uyarınca düzenlenen Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik hükümlerine gerekse 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine veya diğer ilgili mevzuat hükümlerine aykırı olarak listelemesi nedeniyle GittiGidiyor'un maruz kalabileceği idari yaptırımlar ve cezalar dahil her türlü zarar ve ziyandan Satıcı bizzat sorumludur.

  GittiGidiyor tarafından Satıcı'nın Ürün'ü/ürünler'i yanlış kategorilendirdiğinin veya Ürün/Ürünlerle ilgili olarak yanıltıcı bilgi ve/veya kelimeler verdiğinin tespit edilmesi halinde, GittiGidiyor bu Ürün'ü/Ürünler'i siteden kaldırma hakkına sahiptir. GittiGidiyor'un söz konusu Ürün'ü/Ürünler'i siteden kaldırması nedeniyle Satıcı'nın GittiGidiyor'dan zarar ve ziyan talep etmesi söz konusu değildir.

 • Ürün açıklamalarında link kullanılması

  GittiGidiyor'da satıcılar ürün açıklamalarına aşağıdaki linkleri ekleyebilirler.

  Satışa konulan ürünle ilgili ek açıklamaların olduğu sayfaya verilecek bir link
  Satılan ürünün fotoğraflarına gidecek linkler
  Satıcının GittiGidiyor'da satışta olan diğer ürünlerine giden linkler
  Satıcının GittiGidiyor'daki kullanıcı profilini gösteren bir link.

  Bu linklerde logo kullanılacaksa, ölçüleri 90x40 pikselden büyük, flash formatında veya başka hareketli görüntü formatında olamaz.

  Bu linkler haricinde, başka ticaret sitelerinin veya ticari içerik sitelerinin linkleri ürün sayfalarında yer alamaz.

  Kullanılması yasak olan linklere örnekler:

  Mal ve hizmet alan, satan veya ticaretini yapan sitelerle, içinde bu tür hizmet veren içerik sitelerine verilecek linkler
  GittiGidiyor dışında ticaret yapılmasını öneren veya GittiGidiyor kullanıcılarına doğrudan satış yapmayı amaçlayan sitelere olan linkler
  GittiGidiyor'da satışı yasak olan ürünlerin satışını yapan web sitelerine veya sayfalarına verilen linkler
  GittiGidiyor kullanıcı bilgisi ve şifresini sorgulayan sitelere verilen linkler.

 • Fotoğraf veya açıklama çalınması

  Ürün listelerken benzer ürünleri satan kullanıcıların ürün fotoğraflarını ve ürün açıklamalarında yazdığı ifadeleri kullanmak yasaktır. GittiGidiyor, uyarılar doğrultusunda veya kendi tespit ettiği durumlarda, fotoğraf veya açıklamanın "kopyalandığını veya kopyalanmadığını" ilk görüşte aldığı izlenime göre karar verir. Eğer ürün fotoğrafları veya açıklamalardaki benzerlik, "kopyalanma" niteliği taşıyorsa, GittiGidiyor kopyalamayı yapan kullanıcının ürününü veya üyeliğini sonlandırabilir.

  Bir satıcı, sattığı ürünün fotoğraf ve detaylarını, üretici firmasının web sayfasından aldıysa, başka bir kullanıcının aynı açıklama ve fotoğrafları kullanması durumunda kendi içeriği ile ilgili "hak iddia" edemez. GittiGidiyor'un baz aldığı kriter "içeriktir", içeriğin sunuluş şekli (renkler, yazı karakterleri vb.) değildir.

 • Genel ahlak kurallarının aşılması

  Ürün başlıkları ve açıklamaları gibi halka açık alanlarda küfürlü ve argo kelimeler kullanmak yasaktır. Ayrıca başka satıcı veya satıcıları, onların ürünlerini kötülemek, karalamak, satıcıya veya satıcılara hakaret etmek de yasaktır.

 • Özel satış listelemeleri

  Bir kullanıcı adına yapılan özel satışlarda, ürünün niteliği mutlaka ürün açıklamasında belirtilmelidir.

Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu?

EVET HAYIR
Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!

Sizden gelen yorumlarla Yardım sayfalarımızı geliştiriyoruz.
350 karakter kaldı.Bu sayfanın size neden yardımcı olmadığını yazın:
Bu alana yazacağınız görüşlerinizi değerlendirecek ve yardım sayfalarımızı geliştirmek üzere kullanacağız. Müşteri Hizmetleri'na tıklayarak müşteri hizmetlerimize de ulaşabilirsiniz.

Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz!

Sizden gelen yorumlarla Yardım sayfalarımızı geliştiriyoruz.
X